Ražba

Ražba

Pro realizaci potisku touto technologií je potřeba vyrobit raznici z tepelně dobře vodivého materiálu ve tvaru motivu loga. Proto se používají se raznice z mosazi.

Raznice se po zaplacení stává majetkem zákazníka a může být kdykoli později použita znovu neboť její životnost bývá téměř neomezená.

Určení:

Ražba umožňuje potisknout (razit) materiály jako je kůže, koženka a papír. Nejčastěji je tato potisková technologie využívána pro označování kožených či konženkových peněženek, klíčenek, aktovek a papírových krabiček. Výroba raznice se provádí ručním nebo strojovým gravírováním a je časově náročná a tedy poměrně drahá. I proto se tato technologie využívá pro dražší dárkové předměty.

Průběh potisku:

Raznice se upne do razícího stroje a zahřeje na požadovanou teplotu. Pomocí teploty a tlaku dochází k vyražení motivu raznice do daného předmětu. Ražba je vhodnou technologií na označení peněženek, diářů, vinět a dalších reklamních předmětů. Ražbu lze provádět buď bez folie (tzv. slepotisk, který vytváří velmi decentní nenápadný reliéf loga v povrchu předmětu) nebo s fólií (vytváří velmi výrazný reliéf ve zvolené barvě folie (zlatá, stříbrná, modrá aj.).

Výhody a nevýhody:

Nevýhodou této technologie by mohla pro mnohé být cena. Na druhou stranu při opakovaných zakázkách se finanční prostředky na výrobu raznice rozdělí mezi vyrobené kusy. Výhodou je vzhled a trvanlivost označení reklamního předmětu touto potiskovou technologií.